Zadzwoń: 575 (pokaż)

Jak zadbać o obłożenie chorą osobę leżącą?

Osoby starsze po złamaniu biodra wymagają specjalnej opieki domowej. Trwa kilka miesięcy, co przyczynia się do zwyrodnienia mięśni na skutek długotrwałego bezruchu i bezradności. Ważne jest tutaj nie tylko leczenie chorego, ale także zapewnienie mu takiej opieki, która złagodzi ból i przyspieszy proces gojenia. W przeciwnym razie na ciele chorej starszej osoby pojawią się odleżyny, wzrośnie ryzyko wystąpienia zastoinowego zapalenia płuc. Pojawiają się zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego, rozwija się martwica tkanek. Czasami chory wpada w depresję z powodu wszystkiego, co mu się przydarza.

Opiekun w domu musi uważać, aby zapobiec odleżynom

Ważne! Złamanie szyjki kości udowej wiąże się z użyciem materaca przeciwodleżynowego, zastosowaniem w łazience mat antypoślizgowych. Chory powinien mieć założoną pończochę przeciwzakrzepową.

Podstawowe zasady pielęgnacji zapobiegającej pojawieniu się odleżyn u osoby starszej:

  • Zmiana pozycji chorego w łóżku, co 2 godziny. Aby to zrobić, z jednej strony należy umieścić cienkie rolki pod nogami i miednicą, aby lekko podnieść ramię i bok osoby z łóżka. Po chwili wyjąć kolejno rolki. Trzeba wykonać podobne czynności ze zdrową częścią ciała. Zapewni to organizmowi mikro ruchy, uda się uwolnić chorego od stałego ucisku.
  • Kontrola pozycji stopy od strony złamania. Nie powinno się pozwalać, aby odwracała się na zewnątrz.
  • Stan skóry starszej osoby. Musi być sucha i czysta. Odzież i pościel należy zmieniać regularnie. Unikać tworzenia się fałd na łóżku, okruchów i innych przedmiotów.

Odwrócenie chorego na zdrową stronę powinno być wykonywane powoli i ostrożnie, podtrzymując chorą nogę na całej jej długości. Należy przytrzymać udo jedną dłonią, drugą stroną stawu kolanowego razem z wewnętrzną częścią przedramienia. Dopuszczalne jest zgięcie nogi w kolanie, aby oprzeć się na łóżku. W przypadku złamania biodra opieka domowa powinna obejmować powyższe czynności.

Należy uważać, aby zapobiec zapaleniu płuc

Tak, przy długotrwałym unieruchomieniu chory jest zagrożony rozwojem zastoinowego zapalenia płuc, Aby temu zapobiec, codziennie należy wykonywać z osobą starszą ćwiczenia oddechowe.

  • Co pół godziny chory musi wziąć głęboki oddech przez nos i wydech, powtórzyć dwa lub trzy razy
  • Podczas wdechu ramiona są rozłożone na boki – pozwoli to na głębszy wdech.
  • Istotne jest również częste wietrzenie pomieszczenia, w którym leży osoba starsza.

Należy zapobiegać zaparciom

W wyniku wypadku chory może stracić apetyt. Ważne jest, aby tego nie lekceważyć. Istotne jest przestrzeganie prawidłowego odżywiania i przestrzegania nawodnienia organizmu (około 1,5 litra wody dziennie). Dieta osoby starszej powinna obejmować pokarmy o dużej zawartości błonnika roślinnego, warzyw, owoców. Stosować gotowanie na prze, w piekarniku.

Jak uniknąć depresji u chorego?

Dla ludzi przyzwyczajonych do aktywnego trybu życia, złamanie biodra, opieka w domu, odżywianie, bezruch, utrata samodzielności, to wszystko jest bardzo trudne. Człowiek czuje się jak ciężar, a to działa na niego przygnębiająco. Kiedy starsza bliska osoba, przeszła złamanie biodra, opieka i leczenie muszą obejmować kontrolę jej stanu emocjonalnego. Trzeba otoczyć bliskiego troską i uwagą, stworzyć mu znajome i wygodne środowisko. Świetną rozrywką dla chorego seniora jest lektura interesującej i motywującej książki lub czasopisma. Jeżeli nie może przeczytać sam, należy poświęcić czas i poczytać mu jego ulubioną książkę.

Jak złagodzić zespół bólowy?

Ograniczenie ruchu sprawia, że osoby starsze odczuwają silny ból nie tylko podczas ruchu, ale również w stabilnej pozycji. Zadaniem opiekuna jest upewnienie się, że chory przyjmuje odpowiednią ilość leków przeciwbólowych. Ogólne zasady opieki na starszą osobą po złamaniu biodra to: zapisywanie informacji o odżywianiu, piciu, lekach, dynamice bólu, funkcjach fizjologicznych, pulsie i ciśnieniu, temperaturze, higienie. Montaż stelaża nad łóżkiem, który ułatwi poruszanie się chorego w łóżku, a także wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Pozostałe wpisy