Zadzwoń: 575 (pokaż)

Jak schudnąć po 60 roku życia?

Są osoby starsze z nadwagą, które nie przejmują się swoim wyglądem i akceptują siebie takimi, jakimi są. W pewnym sensie to dobrze, ale gdy jest za dużo zbędnych kilogramów – 10, 15, 20 lub 30, może to negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Nadwaga jest obarczona ryzykiem rozwoju cukrzycy, zaburzeń krążenia i powstawania blaszek cholesterolowych na ściankach naczynia. Sercu coraz trudniej pompować krew przez zwężone naczynia krwionośne, dlatego po wysiłku fizycznym osoba z nadwagą zaczyna mieć duszność.

Dlaczego osoby starsze muszą walczyć z nadwagą?

Nadwaga ma negatywny wpływ na sen: powoduje chrapanie, bezdech w wyniku, którego mózg nie otrzymuje wymaganej ilości tlenu. Wreszcie otyłość prowadzi do problemów ze stawami i kręgosłupem. Jeśli senior ma zapalenie stawów lub artrozę i dodaje się do tego dodatkowy ciężar, to z czasem przestaje się poruszać, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Chyba nie trzeba nawet mówić o tym, że zbyt pulchne seniorki nie czuje się atrakcyjne i bark im energii. Wiek to wiek, ale kobiety chcą być piękne zawsze i bez względu na wszystko.

Czy senior musi głodować, aby schudnąć?

To pytanie niepokoi prawdopodobnie wszystkie osoby starsze, które chcą schudnąć. Oczywiście potrzebne są pewne ograniczenia dietetyczne, ale głodowanie wcale nie jest konieczne a nawet zabronione. Długotrwałe zrezygnowanie z ulubionych potraw prowadzi do poczucia niedostatku, co z kolei prowadzi do obniżenia nastroju. Diety krótkoterminowe, przewidziane na 1-2 tygodnie, również nie będą korzystne. Dają tylko chwilowy efekt: po tym, jak seniorzy wracają do dawnych nawyków żywieniowych, zrzucone kilogramy bardzo szybko wracają.

Dietetycy radzą preferować prawidłowe odżywianie, w którym nie można przybrać na wadze. Przede wszystkim oznacza to zmniejszenie ilości smażonych, bogatych w skrobię potraw i słodyczy w diecie. Nie należy całkowicie rezygnować z tego wszystkiego, ponieważ takie ograniczenia prowadzą do stanów depresyjnych. Ulubiony smakołyk można zjeść na przykład raz w tygodniu lub w święta. Najważniejsze, aby nie zdarzało się to codziennie.

Trochę o prawidłowym odżywianiu seniorów

Na ten temat napisano wiele książek i artykułów. Tutaj zostaną przedstawione podstawowe zasady zdrowej diety, której zaleca się przestrzegać przez osoby po 60 roku życia.

  • Pierwszym z nich jest uzupełnienie braku hormonów w organizmie, w przypadku kobiet estrogenów– żeńskich hormonów, których naturalna produkcja maleje wraz z wiekiem. Można to zrobić, spożywając fitoestrogeny, które znajdują się w owocach cytrusowych, pomidorach i brokułach. Fitoestrogeny korzystnie wpływają na pracę układu krążenia, ułatwiając poruszanie się i prowadzenie aktywnego trybu życia.
  • Do codziennej diety lepiej wybrać chude mięso – cielęcinę, wołowinę i przygotowywać poprzez duszenie w sosie lub gotowanie. Nawiasem mówiąc, czyste białko – mięso, ryby czy twarożek doskonale zaspokajają głód, jednocześnie nie napełniając organizmu dodatkowymi kaloriami.
  • Lepiej jeść w małych porcjach 5-6 razy dziennie. W ten sposób można uniknąć przejadania się bez uczucia głodu. Wskazane jest, aby ostatni posiłek był nie później niż o 20:00.
  • Nie trzeba wierzyć reklamom różnych suplementów diety i innych „cudownych leków” na odchudzanie. W najlepszym razie nie wyrządzą żadnej szkody ani nie przyniosą korzyści, a senior lub jego rodzina po prostu zmarnują pieniądze.
  • Nie można zapominać o aktywności fizycznej. Można zapisać seniora na zajęcia grupowe w odpowiednio do tego przygotowanej placówce. Zajęcia przystosowane dla osób starszych zapewniają powolne tempo i delikatne obciążenia. Są one dobre, gdy odbywają się pod okiem instruktora, który pomaga w prawidłowym wykonaniu wszystkich ćwiczeń.
  • Można wybrać się z seniorem na codzienne spacery na świeżym powietrzu.
  • Jazda na rowerze jest świetna podczas cieplejszych miesięcy. Rower to wyjątkowa maszyna do ćwiczeń, która sprawia, że pracują wszystkie mięśnie ciała. Poza tym fajnie jest jeździć, szczególnie w towarzystwie kogoś. Jeśli senior nie cierpi na poważne schorzenia może wybrać taką aktywność fizyczną.
  • Bardzo przydatne jest również pływanie, dlatego w tym zakresie należy maksymalnie wykorzystać lato – pływać tak często, jak to możliwe, jeśli oczywiście pozwala na to stan najbliższych zbiorników lub udać się na basen.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas aktywności fizycznej seniora jest to, że muszą być dostosowane do jego możliwości. Odrobina zmęczenia po aktywności fizycznej jest normalna, a nawet dobra, ale jeśli senior czuje, że jest po prostu wyczerpany i nie ma siły na nic, to wyraźnie przesadził.

Pozytywny i dobry nastrój

Prawidłowe odżywianie i sport pomagają wrócić do formy, ale niezbędny jest również aktywny tryb życia, kiedy człowiek nie może siedzieć sam cały dzień w domu, ale powinien mieć hobby, komunikować się z ludźmi. 60 lat to nie wiek, aby ograniczyć się do oglądania seriali i pracy w domku letniskowym. Jeśli senior ma ciekawe, pełne wrażeń życie, nie będzie ciągle zaglądać do lodówki, żeby zjeść coś smacznego i na pewno nie łapie stresu.

W domu dla seniora tworzone są doskonałe warunki, aby pensjonariusze nie czuli się opuszczeni i samotni. Są w towarzystwie rówieśników, chodzą na spacery, grają w gry na świeżym powietrzu, dzięki czemu wiele osób z nadwagą wyraźnie chudnie bez stresu.Tyle, że pozytywne emocje mają tę właściwość.  Również pensjonariusze dobrze się odżywiają – jedzą tylko zdrowe potrawy ze świeżych produktów wysokiej jakości.Ta dieta zapobiega przybieraniu na wadze, a jak wiadomo nadmierne kilogramy prowadzą do problemów z nogami i plecami. Utrudniają starszym osobom poruszanie się i prowadzenie satysfakcjonującego życia.

Pozostałe wpisy