Zadzwoń: 575 (pokaż)

Jak powinny wyglądać relacje opiekunki i osoby starszej?

Nie zawsze zdarza się, że opiekunka i osoba starsza dobrze się dogadują. Czasami zdarza się, że osoba starsza nie chce współpracować lub nie akceptuje faktu, że potrzebuje pomocy. Co opiekunka powinna zrobić dla starszej osoby, aby poczuła, że można jej zaufać? Jak zaprzyjaźnić się z seniorem, aby poczuł się bezpieczny?

Jak radzić sobie w sytuacji, gdy starsza osoba nie chce współpracować?

Są chwile w życiu wielu starszych osób, kiedy trzeba się nimi zająć. Dzieci często nie są w stanie opiekować się nimi na co dzień. Wtedy warto pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki domowej. Rodzina najczęściej decyduje się na taki krok ze względu na pogarszający się stan zdrowia rodziców. Często wymagają oni całodobowej i długoterminowej opieki domowej, która gwarantuje im bezpieczeństwo.

Kluczem do przyszłej współpracy między podopiecznym a opiekunem jest podjęcie takiej decyzji, omówienie jej z seniorem i uzgodnienie rodzaju pomocy. Jeśli rodzina potajemnie zatrudnia opiekunkę, nie informując o tym seniora i stawia go przed faktem dokonanym, może on poczuć się nieswojo. Wtedy wzajemne relacje mogą być utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe.

Reakcja starszej osoby na opiekunkę

Praca opiekuńcza na rzecz osoby starszej wiąże się również ze stopniowym budowaniem dobrych relacji. Osoba starsza może różnie zareagować, gdy do jej domu przyjdzie opiekunka. To, jak zareaguje, zależy od jej kondycji fizycznej i psychicznej oraz od tego, czy zgadza się na przyjęcie pomocy. Jeśli od dłuższego czasu jest niepełnosprawna fizycznie, może łatwiej przyjąć opiekę. Osoba starsza może chcieć przyjąć pomoc, ale może też być nieufna, niechętna do opieki.

Cierpliwość i zaufanie są niezbędne

Opiekunka osoby starszej powinna działać w taki sposób, aby przekonać seniora do siebie. To powinno dać mu czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Powinna wyjaśnić, że jej zadaniem nie jest ograniczanie go, ale pomaganie i ułatwianie codziennego życia. Tutaj oczywiście bardzo ważne jest, jak rodzina osoby starszej przygotowała ją psychicznie do takiej zmiany. Opiekunka musi być miła i życzliwa, cierpliwa i postępować zgodnie z metodą małych kroków. W większości przypadków starsza osoba z czasem się o tym przekona. Trzeba pamiętać, że to dla seniora zupełnie nowa sytuacja. Ważne jest, aby komunikować się jasno i informować starszą osobę o tym, co ma zamiar robi opiekunka. Dzięki temu stopniowo będzie mógł jej zaufać.

Rozkład dnia

Aby osoba starsza czuła się komfortowo, konieczne jest przestrzeganie przyjętego harmonogramu dnia, dzięki temu senior poczuje się bezpieczniej. Ważne jest, aby opiekunka dostosowała się do codziennej rutyny podopiecznego, a nie na odwrót. Oczywiście senior może i powinien urozmaicić swój czas, ale to nie powinno zmieniać jego przyzwyczajeń. Dla osób starszych jest to ważne, dlatego trzeba przestrzegać pory jedzenia, kąpieli i innych czynności.

Do zadań opiekunki osoby starszej należy organizowanie wypoczynku, ale w taki sposób, w jaki lubi senior go spędzać. Warto też zachęcić podopiecznego do nowych zajęć, ale nie należy ich narzucać. Już na samym początku współpracy warto zapytać, co osoba starsza lubi, co ją interesuje. Wszystkie te czynności poprawiają samopoczucie psychiczne osoby starszej, a także jej zdrowie, co z kolei wpływa na wzajemne relacje

Tak samo jest z dietą dla osób starszych. Każdy ma swoje ulubione potrawy, preferuje na przykład tylko kuchnię polską i nie można tego zmienić na siłę. Opiekunka w odpowiedni sposób powinna zachęcać osobę starszą do spożywania odpowiedniej dla niej żywności, ale gdy spotyka się ze sprzeciwem, ewentualne zmiany powinna wprowadzać krok po kroku. Nie można pozbawić staruszka wszystkiego, co lubi.

Jak radzić sobie z trudną starszą osobą?

Wykonywanie zadań opiekuńczych nie jest łatwe, ponieważ nie można poddawać się emocjom ani uzewnętrzniać zdenerwowania w odpowiedzi na niewłaściwe zachowanie podopiecznego. Z drugiej strony nie może tolerować niepoprawnego postępowania wobec siebie. Opiekunka powinna spokojnie porozmawiać z podopiecznym i jasno przedstawić swoje argumenty. Wykorzystać do tego humor, aby rozpocząć przyjemną i pozytywną rozmowę.

Opiekunka starszej osoby powinna spokojnie przyjąć krytykę i nie traktować jej osobiście. Negatywne postawy i nieprzyjemne zachowanie podopiecznego są najczęściej wynikiem choroby lub tego, że nie toleruje starości i związanych z nią zmian życiowych. Trzeba być wrażliwą i starać się zrozumieć całą sytuację.

Jak osoby starsze chronić przed koronawirusem?

Zapobieganie koronawirusowi u osób starszych polega w dużej mierze na unikaniu kontaktu z powierzchniami, na których mogą gromadzić się mikroorganizmy. Seniorzy często trzymają się czegoś podczas chodzenia. Dlatego bez izolacji ryzyko infekcji wzrasta wielokrotnie. Tutaj pomoc opiekunki jest po prostu nieoceniona, ponieważ ważne jest, aby regularnie czyścić wszystkie powierzchnie: balustrady, klamki, poręcze, meble, telefony.

Niezbędna jest:

  • Zwiększona higiena. Opiekunka zadba o to, aby starsza osoba częściej myła ręce, będzie codziennie bezpiecznie wietrzyć mieszkanie i czyścić powierzchnie na mokro.
  • Minimalizacja komunikacji z potencjalnymi nosicielami wirusa Covid-19. Choć jest to nieprzyjemne, uda się ograniczyć kontakt z bliskimi, zwłaszcza jeśli mieszkają osobno.
  • Opiekunka zadba o to, aby osoba starsza otrzymywała żywność i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby na czas, bez odwiedzania sklepów.

Jeśli nie można zapewnić seniorowi odpowiedniego nadzoru w domu, lepiej pomyśleć o opiece domowej całodobowej wykonywanej przez opiekunkę. Zapewni ona niezbędną pomoc i nie przeoczy pierwszych oznak koronawirusa u osoby starszej.

Oferta

Pozostałe wpisy