Zadzwoń: 575 (pokaż)

Jak pomóc seniorowi utrzymać higienę?

Opieka nad bliską starszą osobą zależy od jej kondycji fizycznej i wielkości potrzebnego wsparcia. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak poprawić jakość swojej opieki.

Utrzymanie higieny seniora

Jedną z ważnych zadań jest pomoc bliskiej osobie w utrzymaniu higieny osobistej, co pozwala zachować odpowiedni poziom zdrowia i komfortu. To intymna sprawa i niektórzy opiekunowie na początku czują się bardzo niezręcznie. Choć może się to wydawać zniechęcające, pomoc jest niezwykle satysfakcjonująca. Dzięki temu można nawet zacieśnić relację z bliskimi.

Pielęgnacja skóry osób starszych

Zapewne wszyscy wiedzą, że z wiekiem skóra starzeje się, staje się wrażliwa i podatna na wpływy zewnętrzne. Dlatego osoby starsze muszą zachować szczególne środki ostrożności podczas pielęgnacji skóry. Jest to szczególnie ważne, jeśli senior na problemy z trzymaniem moczu i kału, co podrażnia i uszkadza skórę. Delikatne oczyszczanie i ochrona pomaga zapobiegać podrażnieniom i infekcjom skóry. Specjalne produkty koją skórę i utrzymują ukochaną osobę czystą, świeżą i zdrową, co może zwiększyć ich pewność siebie.

Kroki do rozważenia podczas pielęgnacji skóry: oczyszczanie, regeneracja i ochrona

Uszkodzenia skóry i odleżyny

Jak już wspomniano, skórę osoby starszej należy chronić przed działaniem moczu i kału, które są dla niej szczególnie szkodliwe. Trzeba starać się codziennie sprawdzać stan skóry podczas mycia. W takim przypadku, jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek oznaki uszkodzenia, należy podjąć niezbędne działania, aby zapobiec pogorszeniu. Jeśli starsza osoba spędza dużo czasu w łóżku i nie może regularnie zmieniać pozycji ciała, mogą pojawić się uszkodzenia skóry oraz owrzodzenia i rany z powodu nacisku masy ciała na skórę. Można temu zapobiec, pomagając seniorowi regularnie się przewracać. Pomocne będzie również codzienne poruszanie się po domu, jako aktywność fizyczna. Można nawet wykonać krótki masaż, aby dodać energii seniorowi i co pozwoli uwolnić się od stresu związanego z leżeniem w łóżku.

Pielęgnacja ciała przy nietrzymaniu moczu

Przy problemie z nietrzymaniem moczu dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnych produktów ochronnych. Na przykład pieluchy zaprojektowane specjalnie dla umiarkowanego i ciężkiego nietrzymania moczu. Czasami skóra nie może tworzyć bariery ochronnej, przez co ulega uszkodzeniu. A bakterie dostają się do pęknięć, które powodują wysypkę. Wydaje się, że rutynowe mycie rozwiązuje problem. Zwykłe mydło wysusza skórę, czyniąc ją jeszcze słabszą. W rezultacie może rozwinąć się wysypka, która w połączeniu z nietrzymaniem moczu zmniejsza odporność skóry na infekcje.

Wielu troskliwych krewnych odkryło, że stosowanie produktów bez spłukiwania zamiast tradycyjnych metod oczyszczania ułatwia pielęgnację skóry. Produkty te pomagają również chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi ciągłym kontaktem z wodą, która wysusza skórę. Można użyć specjalnego kremu oczyszczającego, który delikatnie pielęgnuje skórę, oczyszczając ją, nawilżając i chroniąc, jednocześnie nie wymaga spłukiwania wodą. Jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze jest utrzymanie higieny dzięki jednorazowym chusteczkom, które są nawilżane, bardzo wygodne w użyciu, ponieważ szybko odświeżają skórę między prysznicem lub podczas zmiany pieluch.

Jak bezpiecznie położyć się do łóżka i wstać z łóżka?

Starsza osoba może potrzebować pomocy we wstaniu z łóżka. Podnosząc lub przesuwając, można rozprostować plecy. Jeśli senior może poruszać się z pomocą, trzeba udzielić takiego wsparcia. Odrobina aktywności fizycznej pomoże zachować formę i pocieszyć. Ale najpierw ważne jest, aby upewnić się, że poruszanie się po domu jest bezpieczne.

Prawidłowe odżywianie i przyjmowanie płynów

Starsza osoba może pić mniej płynów, więc będzie musiała rzadziej korzystać z łazienki. Ale to może prowadzić do problemów. Mocz stanie się bardziej skoncentrowany, zwiększając ryzyko dla zdrowia. Warto zachęcać seniora do picia za każdym razem, gdy poczuje pragnienie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na odżywianie. Należy pamiętać, że nie chodzi tylko o pozyskiwanie składników odżywczych. Jedzenie to także czas na komunikowanie się z bliskimi. Być może należy zaprosić rodzinę i przyjaciół na obiad lub kolację, porozmawiać i pośmiać się razem. W miłym towarzystwie senior poczuje się lepiej i szczęśliwiej.

Komunikacja ze światem zewnętrznym

Bez względu na wiek wszyscy lubimy być trzymani za rękę, przytulani. Dlatego należy utrzymywać relacje z krewnymi i przyjaciółmi. Dla ukochanej osoby, która spędza dużo czasu samotnie, te wyrazy uczuć są szczególnie ważne. Doświadczeni opiekunowie twierdzą, że nawet małe wspólne czynności sprawią, że dzień starszej osoby będzie piękniejszy.

 

Pozostałe wpisy