Jeśli wiesz, jak pomóc osobie starszej w czasie upałów, uda się uniknąć wielu problemów z jej pogarszającym się stanem zdrowia. Poważne przegrzanie organizmu jest obarczone różnymi komplikacjami, dlatego utrzymanie komfortu termicznego jest tak ważne dla każdego seniora.
Jak ciepło wpływa na organizm osoby starszej?
Fizjologia pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie.Temperatura ciała człowieka jest uzależniona od panującej w otoczeniu temperatury. Dlaczego? Ponieważ człowiek należy do istot stałocieplnych. Ciało, podobnie jak wszystkie jego składniki aż do komórek, funkcjonuje spokojnie w temperaturze + 37 ° C. Jeśli ten wskaźnik zmieni się nawet o 0,5 ° C, wyzwalana jest reakcja organizmu, który próbuje wszelkimi sposobami znormalizować stan, obniżając temperaturę do komfortowej.
Ale istnieją kategorie osób zagrożonych, ponieważ ich ciało nie może samodzielnie przystosować się do wysokich temperatur. Na przykład gorączka jest niebezpieczna dla osób starszych, ponieważ cierpi ich układ krążenia. Ponadto wiele osób starszych ma choroby przewlekłe – schorzenia endokrynologiczne (choroby nadnerczy, tarczycy i trzustki), bez których niemożliwy jest prawidłowy metabolizm, utrzymanie naturalnej temperatury ciała i równowagi wodno-solnej.
Pod wpływem ciepła ciało ludzkie zaczyna się stale ochładzać: naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, wzrasta pocenie się, a równowaga wodno-solna odpowiednio się zmienia. Zmienia się praca nerek – zaczynają oszczędzać wodę, co wpływa na zmniejszenie oddawania moczu. Uruchamiane są również adaptacyjne mechanizmy oddychania: zmniejsza się liczba i częstotliwość oddechów, co ma również na celu zatrzymanie wilgoci w ciele. Ponieważ ciało jest osłabione u obłożnie chorych i osób starszych z chorobami przewlekłymi, organizm nie jest w stanie aktywować się do chłodzenia pod wpływem wysokich temperatur.
Zwiększa to ryzyko:
- Udar cieplny – temperatura ciała osiąga krytyczny poziom 40-41°C, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla ośrodkowego układu nerwowego, zaostrza przebieg chorób sercowo-naczyniowych, powoduje zmętnienie świadomości, omdlenia, drgawki.
- Wyczerpanie cieplne. Jest to mniej niebezpieczna konsekwencja, która pojawia się, gdy starsza osoba przebywa w upale przez kilka dni i nie spożywa wystarczającej ilości płynów. Towarzyszy temu obfite pocenie się, bladość, podwyższone ciśnienie krwi, bóle mięśni, zmęczenie, senność i osłabienie.
Jak pomóc osobie starszej w upale?
Zalecenia dla osób starszych w upale są proste do wykonania. Złagodzenie stanu jest proste:
- Upał łatwiej znieść poza miastem, w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli to możliwe, należy powstrzymać się od wychodzenia na zewnątrz między godziną 11 po południu a godziną 16: 00, kiedy obserwowana jest maksymalna aktywność słońca w ultrafiolecie.
- Trzeba zadbać o poprawienie kondycji i prawidłowe odżywianie w czasie upałów. Najlepszą opcją jest zrezygnowanie z wysokokalorycznych, tłustych potraw. Podstawą diety powinny być owoce, warzywa, lekkie sałatki i zupy warzywne. Ważne jest, aby senior pił, co najmniej 2 litry wody dziennie – zieloną herbatę, niegazowaną wodę mineralną, kompoty z suszonych owoców. Warto przez jakiś czas nie pić napojów gazowanych, czarnej herbaty i kawy.
- Ciepło i alkohol to niekompatybilne pojęcia. Dlatego ważne jest, aby całkowicie wyeliminować napoje alkoholowe. Szczególnie ważne jest przestrzeganie tej zasady dla seniorów.
- Zmniejszona aktywność fizyczna. Należy wyjaśnić seniorowi, że musi włączyć funkcję „oszczędzania energii”. Nie należy wolnego czasu spędzać w łóżku, ale ograniczyć ilość rutynowych czynności. Przestrzeganie prostych zaleceń pomoże uniknąć kryzysu nadciśnieniowego, zawału serca i udaru mózgu. Przerwy i picie herbaty powinny być wiernym towarzyszem osoby starszej przez cały okres letni.
Jeżeli jest problem z zadbaniem o zdrowie starszej osoby w letnim, gorącym sezonie, można zatrudnić opiekunkę, która przypilnuje reżimu wodnego i prawidłowej diety. Niektóre rodziny decydują się na okres letni przenieść seniora wymagającego dodatkowej opieki do domu spokojnej starości. W nowoczesnych placówkach stworzone są warunki niezbędne do bezpiecznego życia: klimatyzatory zapewniają komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Opiekunowie wiedzą, jak wspierać serce osoby starszej, prowadzić stały monitoring ciśnienia krwi i w razie potrzeby prowadzić terapię hipotensyjną.