Zadzwoń: 575 (pokaż)

Jak dyskretnie ale efektywnie zadbać o osoby starsze?

Współczesne życie stawia poważne wymagania tym, którzy chcą być na bieżąco i prowadzić aktywny tryb życia. Młodość i dynamizm, są w modzie. Starsi ludzie, którzy chcą nadążyć za duchem czasu, starają się wyglądać młodziej, dłużej pozostawać produktywni, podróżować i komunikować się. Słowa o mądrej starości szybko przemijają, ludzie nie chcą się starzeć, marzą o byciu młodym i energicznym. Coraz więcej osób starszych uczy się obsługi komputera, jeździ na rowerze i oczywiście pracuje.

Jak dyskretnie zadbać o osoby starsze?

Jednak wiek jest bezwzględny, a fizyczne zmiany zachodzą pomimo pragnienia danej osoby. Stopniowo, starsi ludzie, bez względu na to, jak do tego dążą, mają trudności z utrzymaniem zwykłego sposobu życia. Specjalna gimnastyka, prawidłowy styl życia i inne czynniki są w stanie zepchnąć granicę, poza którą zaczyna się starość i nie mogą się jej pozbyć.

Wraz ze słabością przychodzą zmiany psychologiczne.Tak zwany konserwatyzm starości może prowadzić do odrzucenia wszelkich innowacji, odrzucenia np. nowej technologii, zmiany stylu życia. Poczucie własnej bezradności łatwo przekłada się na agresywność, podejrzliwość i izolację. Dobra opieka nad osobami starszymi powinna uwzględniać nie tylko fizjologiczne, ale i psychologiczne cechy wieku.

Krewnym, którzy mieszkają z osobą starszą lub starają się zapewnić swoim rodzicom maksymalny komfort w osobnym mieszkaniu, można doradzić, aby jak najmniej wymieniali wiek, a tym bardziej unikali mówienia o zdolnościach umysłowych osób starszych. Zamiast tego warto uzbroić się w cierpliwość i spróbować urozmaicić sobie i seniorowi życie i wypoczynek.

Często osoby starsze nie mają wystarczającej możliwości rozmowy z bliskimi a pragną wspominać swoją młodość. Pamiętaj, że z tych wspomnień czerpią siłę, jest to rodzaj zasobu, aby upewnić się, że życie nie poszło na marne.

Czego najbardziej potrzebują starsi ludzie?

  • Zrozumienie
  • Wsparcie
  • Odpowiednia, ale nie przesadna troska
  • Chęć słuchania i przebywania bliskich w pobliżu.

Jeśli aktywność umysłowa seniora jest zaburzona?

Jeśli starsza osoba cierpi na demencję, chorobę Alzheimera lub inną chorobę psychiczną, wyjściem może być dom opieki, w którym zapewniona zostanie profesjonalna opieka dla takich osób. Jeśli jednak nie jest to możliwe, na krewnych spada duży i trudny obowiązek.Taką osobę należy traktować jak dziecko, ograniczyć jej dostęp do gazu, kuchenki, gniazdek elektrycznych, zorganizować odpowiednie odżywianie i stały nadzór. Z takimi ludźmi trudno się porozumieć, niektóre pytania trzeba zadawać kilka razy, wykazując się ogromną cierpliwością. Niestety, praktycznie nie ma nadziei na wyzdrowienie, a czasem na poprawę kondycji takich osób.

Co robić w przypadku upośledzenia kondycji fizycznej?

Zdarza się, że osoba starsza, z powodu zmian związanych z wiekiem lub chorobami przewlekłymi, nie może samodzielnie poruszać się i cały dzień spędza w łóżku. W takim przypadku krewni muszą zadbać o zapewnienie ruchomości kończyn, odwrócenie seniora, przeprowadzenie procedur higienicznych i ćwiczeń oddechowych. Bardzo często zmiany fizjologiczne prowadzą do zaburzeń emocjonalnych i osobistych, charakter starszej osoby nie zmienia się na lepsze. Aby temu zapobiec, rodzina musi stymulować aktywność umysłową osoby starszej, wspierać jej zainteresowania i chęć bycia aktywnym. Pomoże jej to poczuć radość i komfort psychiczny. Jeżeli trudno samodzielnie poradzić sobie z opieką nad seniorem można skorzystać ze wsparcia opiekunki, która ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Pozostałe wpisy