W wieku 50 lat wiele osób zauważa, że ich pamięć zaczyna zawodzić. Gorzej jest zapamiętywać nowe informacje. Koncentracja uwagi jest osłabiona. Znika chęć uczenia się nowych rzeczy. Stąd depresja, zanikające zainteresowanie życiem, bezradność. Przyczyny mają podłoże naturalne: spowolnienie metabolizmu i miażdżyca naczyń mózgowych.
Ćwiczenia mózgu to skuteczny sposób na wzmocnienie pamięci
Naukowcy twierdzą, że zasoby naszego mózgu są nieograniczone. Potrafi zapamiętać ogromną ilość informacji. Regularny trening umysłu pozwala na zapamiętywanie i łatwe operowanie ogromnymi ilościami informacji. Ćwiczenia są skuteczne w okresie dojrzewania, a także pomagają w starszym wieku.
Jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia pamięci?
Senior powinien odłożyć kalkulator na bok. Naukowcy twierdzą, że warto liczyć w pamięci. Nie jest konieczne rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych z pierwiastkami kwadratowymi, ułamkami dziesiętnymi. Szybkie liczenie jest dobre dla mózgu. Zadania mogą być proste, najważniejsze jest szybkie ich rozwiązanie. Udowodniono, że liczenie werbalne poprawia zapamiętywanie.
Dobra motoryka
Znaczenie umiejętności motorycznych dla osób starszych jest nieocenione. Częściej ćwiczenia z gimnastyki palców są przepisywane po udarach, przyczyniają się do usprawnienia sparaliżowanej ręki. Udowodniono korzyści płynące z umiejętności motorycznych dla mózgu. Ćwiczenia – zginanie, rozginanie palców, rysowanie, kolorowanie obrazków, modelowanie z plasteliny, poprawia pamięć. Zaleca się również układanie puzzli, robienie na drutach, wycinanie z papieru.
Czytanie i zapamiętywanie
Można napisać listę 30-40 prostych słów i dać seniorowi 2 minuty na ich zapamiętanie. Lista może być ponumerowana. Następnie trzeba go poprosić, aby napisał słowa w kolejności lub wypowiedział je na głos. Z biegiem czasu zamiast słów można pisać proste frazy. Wcześniej wskazane jest zjedzenie posiłku. Okazuje się, że informacje są lepiej zapamiętywane, jeśli starsza osoba nie jest głodna.
Pisanie synchroniczne
Istotą ćwiczenia jest aktywacja obu półkul mózgowych jednocześnie. Biorąc ołówek w obie ręce, trzeba jednocześnie rysować różne kształty (geometryczne). Rysować na oddzielnych arkuszach papieru. Można spróbować napisać różne słowa z taką samą liczbą liter. Pozwoli to sprawić, aby półkule mózgu robiły dwie rzeczy naraz.
Czytanie na głos
Mózg działa lepiej, gdy czyta się na głos. Informacje są dobrze zapamiętywane, pamięć staje się silniejsza. Oprócz czytania na głos, korzystne jest pisanie odręczne. Na takie zajęcia wystarczy poświęcić 10 minut dziennie, trzeba to robić codziennie. Po 5-6 miesiącach wynik będzie zauważalny. Senior stanie się dobry w zapamiętywaniu tego, czego potrzebuje. Oprócz poprawy pamięci, mowa zmieni się na korzyść. Stanie się bogatsza, bardziej emocjonalna.
Gry umysłowe
Gry to nie ćwiczenia, ale są bardzo satysfakcjonujące. Idealne do treningu umysłu i pamięci. Można grać w dowolnym miejscu – w domu, w parku. Łamigłówki, szachy aktywizują mózg. Senior powinien rozwiązywać krzyżówki i różne łamigłówki. Na koniec może zająć się malowaniem. Rysowanie nie jest zabawą, ale ma pozytywny wpływ na rozwój pamięci i inteligencji. To przydatne i zabawne.