Zadzwoń: 575 (pokaż)

Cechy prawidłowej opieki nad osobami starszymi

Pogarszający się stan zdrowia fizycznego i psychicznego jest jedną z cech osób starszych, dlatego opieka nad seniorami wymaga dużo cierpliwości i czasu. Zaczynają cierpieć na zaburzenia pamięci, tracą ostrość wzroku i słuchu, trudno przystosować się do wszystkiego, co nowe. Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, trzeba znać i przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zasady opieki nad osobami starszymi

Pomoc i opieka psychologiczna to ważne kroki w kontaktach z osobami starszymi. Najczęściej nie wynika to z wieku, ale z ich stanu zdrowia. Niektórzy seniorzy, nawet w późnej starości, pozostają przy zdrowych zmysłach, zachowują umiejętność myślenia i samoobsługi. A ktoś po 60 roku życia potrzebuje codziennej opieki bliskich lub pielęgniarki (osoby z chorobą Alzheimera, Picka, demencją starczą). Tacy ludzie mają tendencję do pozostawania mobilnymi, podczas gdy tracą zdolność oceny rzeczywistości i mogą wyrządzić sobie krzywdę. Opieka nad osobami starszymi obejmuje zabiegi higieniczne, realizację zaleceń lekarskich, jedzenie, spacery, wypoczynek i oczywiście regularną komunikację z bliskimi, która napełnia życie pozytywnymi emocjami i sensem.

Warunki życia i codzienna opieka

Często nastrój osób starszych zależy od warunków, w jakich się znajdują. Dla nich szczególnie ważne jest dobrze zorganizowane życie, ponieważ nie mogą wykonywać swoich zwykłych czynności z taką samą łatwością, jak wcześniej. Zadaniem bliskich osób jest zapewnienie starszym krewnym komfortowych i bezpiecznych warunków życia.To wymaga: przestronnego pokoju.

Zorganizowanie codziennej opieki: spożywanie posiłków, przyjmowanie leków, zadbanie, aby senior kładł się spać i budził się w podobnych godzinach. Ważne są codzienne spacery. W przypadku braku przeciwwskazań medycznych warto zorganizować aktywność fizyczną dla osoby bliskiej (ćwiczenia poranne, pływanie). Aby zapobiec wypadkom: należy usunąć niepotrzebne meble, położyć dywan, zainstalować specjalne uchwyty lub poręcze w łazience, położyć gumową matę.

Ułożenie prawidłowej diety. Dieta seniora powinna być zbilansowana, obejmująca ryby, warzywa, owoce, chude mięso, nabiał i picie dużej ilości płynów. Trzeba również upewnić się, czy osoba starsza zjada przygotowane dania. Jeśli cierpi na demencję starczą lub inne choroby układu nerwowego, usunąć ostre przedmioty, urządzenia elektryczne, leki itp. ze strefy dostępu. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże starszej osobie poczuć troskę bliskich i prowadzić satysfakcjonujące życie.

Higiena osób starszych

Osobom w podeszłym wieku przestrzeganie zasad higieny osobistej może stwarzać trudności. Wynika to z ich stanu fizycznego i psycho-emocjonalnego: utraty koncentracji, apatii, niepokoju, obojętności dla swojego wyglądu. Ponadto w starszym wieku skóra staje się cieńsza, sucha, co powoduje pewien dyskomfort podczas zabiegów higienicznych.

Przestrzeganie tych zaleceń pomoże seniorom wygodnie utrzymać dobrą higienę:

  • Zrezygnować z tradycyjnej gąbki, zastępując ją miękką bawełnianą myjką.
  • Zapewnić osobie starszej codzienne mycie, oczyszczanie genitaliów i fałd skórnych.
  • Używać mydeł dla dzieci lub produktów o pH, które nie powodują wysuszenia i podrażnienia naskórka.
  • Po kąpieli/prysznicu nanieść na skórę balsam.
  • Używać tylko naturalnych produktów.

Jeżeli osoba starsza, z powodu ograniczonej aktywności fizycznej, nie może się sama kąpać, myć zębów i golić się, bliscy powinni mu pomóc. Ważne! Kiedy starsza osoba leży, potrzebuje regularnych zmian pieluch, profilaktyki odleżyn i specjalnego masażu. Jeżeli nie uda się tego wykonać samodzielnie warto pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalnej opiekunki.

Wsparcie psychologiczne

Z wiekiem u wielu starszych osób następują zmiany charakteru i z reguły na gorsze. Dlatego osoby starsze często stają się agresywne, drażliwe, podejrzliwe, kapryśne. Ich zachowanie czasami powoduje strach przed bliskimi, ale wierzą, że inni są wobec nich uprzedzeni. Na przykład mogą być krytyczni i podejrzliwi wobec członków rodziny, ale jednocześnie okazują łatwowierność i współczucie dla zupełnie obcych. Z tego powodu osoby starsze często padają ofiarą oszustów.

Lęk, niepokój, zwątpienie, zaburzenia depresyjne są typowe dla osób starszych.Takie zachowanie należy traktować ze zrozumieniem i nie obwiniać ich za to, że cierpią na zaburzenia psychiczne lub demencję. Z reguły takie zmiany w psychice wynikają ze zmniejszenia funkcjonowania części mózgu, a nie z ciężkiego charakteru. W takim przypadku zapewnienie pełnej opieki jest dość trudne, więc pojawia się pytanie: zatrudnić specjalnie wyszkoloną pielęgniarkę, samemu opiekować się ukochaną osobą lub zorganizować dom seniora? Dla starszej osoby bardzo ważne jest samopoczucie, nad którym czuwają wykwalifikowani pracownicy, którzy zapewniają niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną.

Oferta

Pozostałe wpisy