Zadzwoń: 575 (pokaż)

Organizacja wypoczynku dla osób starszych w domu rodzinnym i w domu seniora

Starość postrzegana jest, jako szary i nudny okres. Ale wszystko może być inne, jeśli osoby starsze odpowiednio zorganizują swój czas wolny. Zabawne zajęcia mogą sprawić, że życie stanie się znowu interesujące.

Jak zorganizować czas wolny dla osoby starszej?

Osoby starsze mają mniej sił, ale to nie znaczy, że nic ich nie interesuje. Tak, trudno się dużo ruszać, ale można poświęcić czas na sztukę, przyjemne rozmowy, naukę nowych rzeczy. Aby właściwie zorganizować czas wolny osoby starszej, należy nie oddzielać jej od społeczeństwa, stwarzać warunki do rozwoju osobistego.

Również ważne jest:

 • Organizacja wydarzeń kulturalnych
 • Komunikacja
 • Pomoc w rozwoju kreatywności
 • Wsparcie chęci uczenia się nowych rzeczy.

Seniorzy mają pozytywny stosunek do różnorodnych spotkań, lubią wstępować do klubów seniora, komunikować się z ludźmi o podobnych poglądach. Uczestnictwo w różnych imprezach świątecznych – wieczorach i koncertach pozytywnie wpływa na ich kondycję. Zalecane jest organizowanie zajęć, które pomogą w utrzymaniu kondycji fizycznej osoby starszej: spacery, wycieczki oraz inne metody sportowo-rekreacyjne.

Jak zorganizować czas wolny osoby starszej w domu?

 • Oglądanie ciekawych programów. Osoby starsze spędzają dużo czasu przed telewizorem i nie jest to zaskakujące, oglądanie telewizji pozwala uciec od zmartwień. Zadaniem opiekuna jest doradzenie obejrzenia czegoś pouczającego.
 • Słuchanie audiobooków. Doskonały przykład wypoczynku kulturalnego, kiedy człowiek może zająć się swoimi sprawami i posłuchać pozycji, którą lubi.
 • Szukać hobby. Daj dobry pomysł – warto podarować książkę, zestaw sprzętu wędkarskiego, zestaw do haftu.
 • Pisanie pamiętników. Jeśli dana osoba przeżyła długie i interesujące życie, ciekawe będzie dla niej podzielenie się swoimi wspomnieniami. Można zaproponować spisanie pamiętnika na papierze. Jeśli z racji wieku widzi słabo, wspomnienia można nagrać na dyktafon.
 • Zakupy to ulubiona rozrywka wielu osób, zakupy to przyjemność w każdym wieku.

Jak zorganizowany jest wypoczynek osób starszych w domu seniora?

Wypoczynek osób starszych w domu seniora ma swoje własne cechy. Charakter człowieka się zmienia, a możliwości ciała nie są już takie same. Ważne jest, aby poznać preferencje osoby starszej, a także wziąć pod uwagę jego możliwości fizyczne i intelektualne. Konieczne jest, aby osoba starsza sama była chętna do pewnych rzeczy.

Opcje spędzania czasu mogą się różnić. Senior ma do wyboru:

 • Aktywność fizyczna, taniec w towarzystwie rówieśników są doskonałe. Pomaga to wzmocnić więzadła, rozwijać mięśnie i daje pozytywny ładunek w stosunku do siebie.
 • Spacerowanie na świeżym powietrzu. Czyste powietrze jest najlepszym pomocnikiem w odnalezieniu wewnętrznego spokoju.
 • Gry planszowe. Od wielu lat ten rodzaj wypoczynku jest jednym z najpopularniejszych. Jedną z najbardziej inteligentnych gier są szachy, popularne jest także domino. Wszystkie pomagają utrzymać pamięć na wymaganym poziomie.
 • Komunikacja z rówieśnikami. Bardzo ważny proces pomagający uniknąć depresji.
 • Śpiewanie. Przydatny nawyk, który wywołuje wiele przyjemnych emocji.
 • Rysowanie i modelowanie. Każda czynność związana z rozwojem motoryki rąk wspomaga pracę mózgu. Mają również korzystny wpływ na fantazję.
 • Czytanie książek. Literatura to sposób na spojrzenie w inny świat. Wspólne czytanie w bibliotece pomoże osobom starszym maksymalnie wykorzystać czas.
 • Organizacja wieczorów o różnej tematyce. Sami seniorzy mogą wymyślić scenariusz wydarzenia i zdecydować, jak go przeprowadzić.

Podstawowymi zasadami organizowania zajęć rekreacyjnych dla osób starszych są łatwość realizacji oraz korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Pobyt w domu seniora ma swoje zalety całodobowa opieka, oferowane są różne formy wypoczynku.

Korzyści z mieszkania w domu seniora

W domu seniora tworzone są warunki dla osób starszych, aby ten czas był pogodny, pełen szczęścia i radości. Starzy ludzie czują się mile widziani, kochani. Ale sama Coco Chanel powiedziała: „starość nie chroni przed miłością, ale miłość chroni przed starością”. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby osoby starsze w domu seniora czuły się potrzebne.

Profesjonalna opieka i wygodne pokoje – to nie jest cała lista zalet:

 • W takich miejscach osoby starsze mają doskonałą okazję do porozumiewania się z tymi, którzy ich najlepiej rozumieją – z rówieśnikami. Razem wspominają swoją młodość, wylewają swoje dusze. Zdarza się, że w takich miejscach rodzi się prawdziwa przyjaźń, a nawet miłość. W końcu dusza i serce nie podlegają nieubłaganemu czasowi.
 • Ułomność fizyczna jest znacznie mniej zauważalna, gdy opiekują się nimi profesjonaliści w swojej dziedzinie.
 • Kiedy nie ma codziennych zmartwień i przytłaczającej samotności, jest czas na robienie tego, co się kocha. Każdy staruszek znajdzie tu swoje hobby według zainteresowań, sposób na realizację twórczych impulsów.
 • Miłość, uwaga i troska to najważniejsze rzeczy dla seniorów

Często można usłyszeć zdanie: starzy ludzie to podwójne dzieci. Osoby starsze potrzebują miłości i troski dwa razy bardziej, to przedłuża ich życie, a nawet czyni je trochę młodszymi. Krewni mogą zawsze odwiedzać swoich bliskich tak często, jak chcą. Rozmowy, spacery, uwaga, ulubione zajęcia – czy nie o tym marzy każdy człowiek? Połączenie ze światem zewnętrznym, socjalizacja to bardzo ważna część starości. Dom seniora stworzył środowisko, w którym ludzie dobrze się bawią, ponieważ jest to najważniejszy zasób, jaki mają.

 

 

Pozostałe wpisy